Rhodes University Logo
Rhodes > Desmond Tutu > Our Residences > Calata House > House Commitee

House Commitee

To read the Student Leadership Training Manual 2017, please click on the link below:

Student Leadership Manual

2017 House Committee

Sub wardens:

  1. Elrico de Bruyn
  2. Bathandwa Gobingca
  3. Kuda Nhira
  4. Duncan Yapp

Head Student:

Michael Searle

Other:

  1. Nicholas Barnard
  2. Farai Chamboko
  3. Tumi Mapesela
  4. David Selfe
  5. Sesona Yedwa

2016 House Committee

Sub wardens:

  1. Ashton Du Toit
  2. Koaile Monaheng
  3. Siya Skosana
  4. Duncan Yapp

Head Student:

Kuda Nhira

Hall Head Student:

Hamza Kalla

Other:

  1. Leroy Bruintjies
  2. Solethu Msikinya
  3. Michael Searle
  4. Keyan Simpson
  5. Dean van der Westhuizen

2015 House Committee

Sub wardens:

  1. Brett Mason
  2. Koaile Monaheng
  3. Litha Dweba
  4. Jordan Stier

Head Student:

Sechaba Letsoalo

SRC Hall Representative:

James Mugere

Other:

  1. Jordan Stier - Res Net/Portfolio Manager
  2. Siyabonga Skosana - Treasurer/Tuckshop Rep
  3. Liam Stout - Entertainment/Food Rep
  4. Nkululeko Dube - Sports Rep 1
  5. Sven Nelleman - Sports Rep 2
  6. Lutho Macingwana - Community Engagement/Environmental Rep

2014 House Committee

Sub wardens:

  1. Deane Lindhorst
  2. James Mugere
  3. Litha Dweba
  4. Justin Cooper

Head Student:

Koaile Monaheng

Hall Head Student:

Jordan Stier

Other:

  1. Deane Lindhorst - Res Net/Portfolio Manager
  2. Christopher Clark - Treasurer/Tuckshop Rep
  3. Miles Hoogwerf - Entertainment/Food Rep
  4. Simbongile Booi - Sports Rep
  5. Gareth Snyman - Sports Rep 2
  6. Bathandwa Gobingca - Community Engagement/Environmental Rep

2013 House Committee

Back Row: Mr Katuna Kamuhangu (Subwarden), Mr Justin Cooper (Subwarden), Mr Jonothan Bellingan (Warden), Mr Deane Lindhorst (Subwarden), Mr Brendon Le Febour (Head Student)

Front Row:  Mr Munyaradzi Sachikonye (Environmental Rep), Mr  Greg Keyter (Sports Rep), Mr Kuzanai Muguti (Entertainment & Food Rep), Mr Theodore Ledwaba (Sports Rep 2), Mr Tsholofelo Mokhosi (Res Net Rep), Mr Luke Goodenough (Treasurer & Tuck shop Rep), Mr James Mugere (Community Engagement Rep)

Absent: Mr Tapiwa Nyarambi (SRC Hall Rep)

2012 House Committee

Sub-Wardens:

  1. Viren Raja
  2. Bradley Gehring
  3. Lloyd Etherington

Head Student:

Katuna Kamuhanga

Hall Head Student:

Deane Lindhorst

SRC Hall Representative:

Simon Chamwadoro

Other:

  1. Paul Robertson - Res Net/Portfolio Manager
  2. Luke Goodenough - Treasurer/Tuckshop Rep
  3. Reinardt Arp - Entertainment/Food Rep
  4. Stefan Uys - Sports Rep 1
  5. Nicholas Olney - Sport Rep 2
  6. Vusi Mazibuko - Community Engagement Rep
  7. Jean-Jaques Moolman - Environmental Rep

2011 House Committee

Sub-Wardens:

  1. Trevor Gowing
  2. Tavonga Shoko
  3. Viren Raja

Head Student:

Vusi Sidindi

Other:

  1. Brad Gehring - Res Net/Portfolio&Communications Manager
  2. Kudakwashe Munyengeterwa - Treasurer/Tuckshop Rep
  3. Ethan Berndt - Entertainment Rep
  4. Lloyd Etherington - Sports Rep 1
  5. Tristan Wentworth - Sports Rep 2
  6. Shelile Gino - Community Engagement Rep
  7. Nceba Maqanda - Environmental Rep

Last Modified :Tue, 16 May 2017 14:27:48 SAST