Rhodes University Logo
Rhodes > Environment > Green Fun Run > Winners

Green Fun Run Winners

Everyone is a Winner 

All participants are winners: the event is fun, it promotes healthy exercise and sustainable living - which benefits us and our community! And each participant receives spekboom to plant in their chosen 'special spot'. 

Prize Categories 

Green Fun Run prizes are symbolic – certificates and indigenous trees are planted in honour the following winning categories:

Runner Prizes:

First overall (any age-group)

Second overall (any age-group)

Third overall (any age-group)

First Female overall (any age-group)

First Female Peewee (up to 10 yrs)

First Male Peewee (up to 10 yrs)

First Female Minimee (11-14 yrs)

First Male Minimee (11-14 yrs)

First Female Junior (15-17 yrs)

First Male Junior (15-17 yrs)

First Female Senior (18-39 yrs)

First Male Senior (18-39 yrs)

First Female Veteran (40-49 yrs)

First Male Veteran (40-49 yrs)

First Female Masters (50+ yrs)

First Male Masters (50+ yrs)

Special Prizes:

First Walker (any age-group)

Best Outfit (symbolising /promoting environmental sustainability; team/individual)

Biggest RU Residence Team (with highest proportion of students participating)

School Providing Most Marshals (highest number of scholars serving as marshals)

Biggest School Team (school with highest number of scholars participating)

Best Business Support (business providing the most support for school participants)

2016 RMR Makana Green Fun Run Winners 

Position

Name

Planted at Ntsika Secondary School in their honour on 17 May 2016*

First overall AND First Senior Male:

Masixole Xayiya

Podocarpus latifolius (Real yellowwood / Opregte geelhout / umkhomba)

Second overall:

Jay Fisher

Podocarpus latifolius (Real yellowwood / Opregte geelhout / umkhomba)

Third overall: 

Thoko Sipungu

Podocarpus latifolius (Real yellowwood / Opregte geelhout / umkhomba)

First Female overall AND First Female Senior:

Terri-Lynn Penney

Podocarpus latifolius (Real yellowwood / Opregte geelhout / umkhomba)

First Female Peewee:

Sinazo Bacela

Olea europaea subsp africana (Wild olive / Olienhout / umNquma) 

First Male Peewee:

Lihle Quntu

Grewia occidentalis (Cross-berry / Kruisbessie / umNqabaza)

First Female Minimee:

Siyolisiwe Mankayi

Olea europaea subsp africana (Wild olive / Olienhout / umNquma)

First Male Minimee (tie):

Cee-Jay Porthen and Nathi Mini

Celtis africana (White stinkwood / Witstinkhout / umVumvu) and
Olea europaea subsp africana (Wild olive / Olienhout / umNquma)

First Female Junior:

Kesia van der Merwe

Olea europaea subsp africana (Wild olive / Olienhout / umNquma)

First Male Junior:

Bulelani Mendile

Grewia occidentalis (Cross-berry / Kruisbessie / umNqabaza) 

First Female Veteran:

Dineo Matebese

Olea europaea subsp africana (Wild olive / Olienhout / umNquma)

First Male Veteran:

Siviwe Gladman Moyake

Celtis africana (White stinkwood / Witstinkhout / umVumvu)

First Female Masters:

Lynne Marshall

Celtis africana (White stinkwood / Witstinkhout / umVumvu)

First Male Masters:

Ross Marriner

Olea europaea subsp africana (Wild olive / Olienhout / umNquma)

Best Outfit: 

Walker Girls (Walker House)

Grewia occidentalis (Cross-berry / Kruisbessie / umNqabaza)

Biggest RU Res Team: 

Amina Cachalia House

Grewia occidentalis (Cross-berry / Kruisbessie / umNqabaza)

Biggest School Team:

Ntaba Maria School

Celtis africana (White stinkwood / Witstinkhout / umVumvu)

School Providing Most Marshals: 

Kingswood College

Olea europaea subsp africana (Wild olive / Olienhout / umNquma)

*All plants supplied by Philip Crous, RU Grounds & Gardens

2015 RMR Makana Green Fun Run Winners 

Position

Name

Planted at Joza Youth Hub in their honour on 16 March 2015

First overall AND First Senior Male:

Rooi Rikhotso

Virgilia oroboides (Blossom tree / Keurboom / umzitsikama)

Second overall AND First Veteran Male:

Basie Bonaparte

Harpephyllum caffrum (Wild plum / Wildepruim / umGwenya)

Third overall: 

Thoko Sipungu 

Olea europaea subsp africana (Wild olive / Olienhout / umNquma)

First Female overall AND First Peewee Female:

Wilandi Esterhuysen

Ekebergia capensis (Cape ash / Essenhout / umGwenya wezinja)

First Male Peewee:

Aeyo Ngogama

Grewia occidentalis (Cross-berry / Kruisbessie / umNqabaza)

First Female Minimee:

Sasha van der Merwe

Olea europaea subsp africana (Wild olive / Olienhout / umNquma)

First Male Minimee:

Maphelo Maxibana

Ekebergia capensis (Cape ash / Essenhout / umGwenya wezinja)

First Female Junior:

Cheryl Dean Maritz

Olea europaea subsp africana (Wild olive / Olienhout / umNquma)

First Male Junior:

Devernito du Plessis

Harpephyllum caffrum (Wild plum / Wildepruim / umGwenya) 

First Female Senior:

Bronwyn Mothapo

Grewia occidentalis (Cross-berry / Kruisbessie / umNqabaza)

Next Senior Male:

Masixole Xayiya

Olea europaea subsp africana (Wild olive / Olienhout / umNquma)

First Female Veteran:

Callie Grant

Virgilia oroboides (Blossom tree / Keurboom / umzitsikama)

Next Male Veteran:

Grant Wolff

Ekebergia capensis (Cape ash / Essenhout / umGwenya wezinja)

First Female Masters:

Gail Jackson

Olea europaea subsp africana (Wild olive / Olienhout / umNquma)

First Male Masters:

Ross Marriner

Harpephyllum caffrum (Wild plum / Wildepruim / umGwenya)

Best Outfit: 

Walker Girls (Walker House)

Grewia occidentalis (Cross-berry / Kruisbessie / umNqabaza)

Biggest RU Res Team: 

Amina Cachalia House

Grewia occidentalis (Cross-berry / Kruisbessie / umNqabaza)

Biggest School Team:

Ntsika High School

Grewia occidentalis (Cross-berry / Kruisbessie / umNqabaza)

Tree Planters: 

Lattitude Volunteers 

Ekebergia capensis (Cape ash / Essenhout / umGwenya wezinja)

*All plants supplied by Philip Crous, RU Grounds & Gardens

2014 Makana Green Fun Run Winners 

Position

Name

Planted at DD Siwisa Primary School in their honour on 20 March 2014

First overall:

Rooi Rikhotso

Ekebergia capensis (Cape ash / Essenhout / umGwenya wezinja)

Second overall:

Basie Bonaparte

Harpephyllum caffrum (Wild plum / Wildepruim / umGwenya)

Third overall: 

Haden Jacobs

Podocarpus latifolius (Real yellowwood / Opregte geelhout / umkhomba)

Best Outfit: 

Kay Mosiani

Olea europaea subsp africana (Wild olive / Olienhout / umNquma)

Biggest RU Res Team: 

Amina Cachalia House

Celtis africana (White stinkwood / Witstinkhout / umVumvu)

Biggest School Team (tie):

Samuel Ntsiko & St Andrews

Dovyalis caffra (Kei-apple / Kei-appel / umQokolo)

Best Business Support: 

Makana Brick

Ekebergia capensis (Cape ash / Essenhout / umGwenya wezinja)

*All plants supplied by Makana Parks Department

2013 Green Fun Run Winners 

Position

Name

Planted at RU Environmental Learning Research Centre in their honour

First team:

Cullen Bowles (William Hkunge, Mthabisi Sithole, William Mponwana)

Pappea capensis (Jacket-plum / Doppruim / iliTye)

Second team:

G-House (Jason Forge, Joshua Moses, Shaun Sankey)

Diospyros dichrophylla (Poison star-apple / Gifsterappel / umBongisa)

Third team: 

Team Awesome (Deco Bokuva, Mandilakhe Vellem, Luther Boneparte)

Gardenia thunbergia (White Gardenia / Witkatjiepiering / isiSende)

Best Outfit: 

Wattle Warriors (Dingemans House)

Rhus lucida (Waxy-leaved Rhus / Wakstaaibos / iNtlokoshane)

Second Best Outfit:

Indigenous Papyrus (Pauline Meyer, Liz Campbell, Kate Hodge)

Strelitzia reginae (Crane flower / Kraanvoëlblom / iSigude)

Biggest RU Res Team: 

Canterbury Annexe

Pappea capensis (Jacket-plum / Doppruim / iliTye)

Biggest School Team:

DSG

Olea europaea subsp africana (Wild olive / Olienhout / umNquma)

*All plants supplied by RU Grounds & Gardens

2012 Green Fun Run Winners 

Position

Name

Planted at RU Environmental Learning Research Centre in their honour

First team:

Formula 21 (Sabatha Simangweni, Basie Bonaparte, Tana Simphiwe)

Canthium inerme (Turkey-berry / Gewone bokdrol / umBongisa)

Second team:

MDavies-DGoble-RHoole (Michael Davies, Dave Goble, Ross)

Diospyros scabrida (Hard leaved monkey plum / Aapsepruim / iSavu)

Third team: 

Cullen Bowles Team (William Hkunge, Matthew van der Vegte, Inotila Nghaamwa)

Cussonia spicata (Cabbage-tree / Kiepersol / umSenge)

Best Outfit: 

Jameson House (Nobuntu Radebe, Bulali Dyakobu, Nokuthula Mabaso, Amanda Dlamini, Amanda Green, Tayla Waterworth, Meghan Euregulle, Jess Drewett, Peliswa Jodwara)

Acacia karoo (Sweet thorn / Soetdoring / umNga)

Second Best Outfit:

Team Drama (Alan Parker, Alex Sutherland, Anton Kruger, Andrew Buckland)

Harpephyllum caffrum (Wild plum / Wildepruim / umGwenya)

Biggest RU Res Team: 

Allan Webb Hall 

Strelitzia reginae (Crane flower / Kraanvoëlblom / iSigude)

*All plants supplied by RU Grounds & Gardens

2011 Green Fun Run Winners

Position

Name

Planted at RU Environmental Learning Research Centre in their honour

First team:

Formula 21 (Sisa Camagu, Basie Bonaparte and Tana Simphiwe)

Grewia robusta (Karoo Cross-Berry / Karookruisbessie / umnqabaza)

Second team:

Cullen Bowles 1 Team (William Hkunge, Matt van der Vegte and Inotila Nghaamwa)

Ehretia rigida (Puzzle bush / Deurmekaarbos / iBotshane)

Third team: 

Cullen Bowles 2 Team (Blake Brody, Shaun Letswee and Ntokozo Sibanda)

Gymnosporea buxifolia (Common Spike-Thorn / Gewone Pendoring / umQaqoba)

Best Outfit: 

The Social Movement (Nomzamo Kheswa, Matsepo Motsetse and Juanita Fuller)

Polygala myrtifolia (September bush / Blouertjie / ulopesi)

Best Baton:

Green Squad (Calata House – Brad Gehring, Jaques Moolman and Deane Lindhorst)

Carissa bispinosa (num-num / noemnoem / ibethamtunzi)

*All plants supplied by RU Grounds & Gardens 

2010 Green Fun Run Winners 

Position

Name

Planted at RU Environmental Learning Research Centre in their honour

First team:

Formula 21 (Sisa Camagu, Basie Bonaparte and Simphiwe Tana)

Grewia occidentalis (Cross-berry / Kruisbessie / umNqabaza)

Second team:

Upstart Team

Diospyros whyteana (Bladder-nut / Swartbas / umTenatane)

Third team: 

Team Crazy (Mawande Tyatya, Nkosinathi Mahote, Lwando Manyonta, Athenkosi Office, Sanele Ntshingana, and Xolani Ngcikhwe)

Buddleja saligna (False Olive / Witolien / unGqeba)

Best Outfit: 

Margaret Smith Team

Clausena anisata (Horsewood / Perdepis / isiFuta) 

Best Baton:

Jameson House

Dovyalis caffra (Kei-apple / Kei-appel / umqokolo)

*Plants supplied by RU Grounds & Gardens, Rhodes Restoration Research Group, and Philip Crous

Previous Events

Fun Run 2016Fun Run 2015 | Fun Run 2014 | Fun Run 2013 | Fun Run 2012 | Fun Run 2011 | Fun Run 2010

Go to Rhodes University's Environment front page. Questions/Suggestions? Contact environment(at)ru.ac.za

Last Modified: Thu, 10 Nov 2016 14:31:35 SAST