Rhodes>Hilltop Hall>Calata House>House Committee

Calata House Committee

In addition to the Warden (ex officio), Senior Student (Chairperson) and Sub- Wardens, the following office bearers are elected to stand, in accordance with the Hall Constitution, by the students of the House at the end of each year:

Secretary, Treasurer, Entertainment, Community/Charity and Sports representatives. The composition of House committees may vary from residence to residence and year to year.

These committees have a number of specific duties to perform as well as acting as intermediaries between students and Warden.

2018 House Committee:

House Warden - Koaile Monaheng, Sub-Wardens - Msimelelo Mambu, Pule Mokwena and Sesonasipho Yedwa, House Senior Student - Lindelwe Ndamase, ResNet & Food & Entertainment Rep - Moses Thobakgale, Sports Rep - Cebolihle Gumede, Community Engagement Rep - Sibusiso Moeketsi, Environmental & Wellness Rep - Matimu Shivambu, Academic Rep & Treasury - Tapiwa Pawandiwa.

2017 House Committee:

Sub wardens:

  1. Elrico de Bruyn
  2. Bathandwa Gobingca
  3. Kuda Nhira
  4. Duncan Yapp

Head Student:

Michael Searle

Other:

  1. Nicholas Barnard
  2. Farai Chamboko
  3. Tumi Mapesela
  4. David Selfe
  5. Sesona Yedwa

2016 House Committee:

Sub wardens:

  1. Ashton Du Toit
  2. Koaile Monaheng
  3. Siya Skosana
  4. Duncan Yapp
Head Student:

Kuda Nhira

Hall Head Student:

Hamza Kalla

Other:
  1. Leroy Bruintjies
  2. Solethu Msikinya
  3. Michael Searle
  4. Keyan Simpson
  5. Dean van der Westhuizen

2015 House Committee:

Sub wardens:
  1. Brett Mason
  2. Koaile Monaheng
  3. Litha Dweba
  4. Jordan Stier
Head Student:

Sechaba Letsoalo

SRC Hall Representative:

James Mugere

Other:
  1. Jordan Stier - Res Net/Portfolio Manager
  2. Siyabonga Skosana - Treasurer/Tuckshop Rep
  3. Liam Stout - Entertainment/Food Rep
  4. Nkululeko Dube - Sports Rep 1
  5. Sven Nelleman - Sports Rep 2
  6. Lutho Macingwana - Community Engagement/Environmental Rep

2014 House Committee:

Sub wardens:
  1. Deane Lindhorst
  2. James Mugere
  3. Litha Dweba
  4. Justin Cooper
Head Student:

Koaile Monaheng

Hall Head Student:

Jordan Stier

Other:
  1. Deane Lindhorst - Res Net/Portfolio Manager
  2. Christopher Clark - Treasurer/Tuckshop Rep
  3. Miles Hoogwerf - Entertainment/Food Rep
  4. Simbongile Booi - Sports Rep
  5. Gareth Snyman - Sports Rep 2
  6. Bathandwa Gobingca - Community Engagement/Environmental Rep

2013 House Committee:

Mr Katuna Kamuhangu (Subwarden), Mr Justin Cooper (Subwarden), Mr Jonothan Bellingan (Warden), Mr Deane Lindhorst (Subwarden), Mr Brendon Le Febour (Head Student)Mr Munyaradzi Sachikonye (Environmental Rep), Mr  Greg Keyter (Sports Rep), Mr Kuzanai Muguti (Entertainment & Food Rep), Mr Theodore Ledwaba (Sports Rep 2), Mr Tsholofelo Mokhosi (Res Net Rep), Mr Luke Goodenough (Treasurer & Tuck shop Rep), Mr James Mugere (Community Engagement Rep), Mr Tapiwa Nyarambi (SRC Hall Rep)

2012 House Committee:

Sub-Wardens:
  1. Viren Raja
  2. Bradley Gehring
  3. Lloyd Etherington
Head Student:

Katuna Kamuhanga

Hall Head Student:

Deane Lindhorst

SRC Hall Representative:

Simon Chamwadoro

Other:
  1. Paul Robertson - Res Net/Portfolio Manager
  2. Luke Goodenough - Treasurer/Tuckshop Rep
  3. Reinardt Arp - Entertainment/Food Rep
  4. Stefan Uys - Sports Rep 1
  5. Nicholas Olney - Sport Rep 2
  6. Vusi Mazibuko - Community Engagement Rep
  7. Jean-Jaques Moolman - Environmental Rep

2011 House Committee:

Sub-Wardens:
  1. Trevor Gowing
  2. Tavonga Shoko
  3. Viren Raja
Head Student:

Vusi Sidindi

Other:
  1. Brad Gehring - Res Net/Portfolio&Communications Manager
  2. Kudakwashe Munyengeterwa - Treasurer/Tuckshop Rep
  3. Ethan Berndt - Entertainment Rep
  4. Lloyd Etherington - Sports Rep 1
  5. Tristan Wentworth - Sports Rep 2
  6. Shelile Gino - Community Engagement Rep
  7. Nceba Maqanda - Environmental Rep

Last Modified: Thu, 07 Dec 2017 10:36:29 SAST