Rhodes>Hilltop Hall>Sisulu House>House Committee

Sisulu House Committee

In addition to the Warden (ex officio), Senior Student (Chairperson) and Sub- Wardens, the following office bearers are elected to stand, in accordance with the Hall Constitution, by the students of the House at the end of each year:

Secretary, Treasurer, Entertainment, Community/Charity and Sports representatives. The composition of House committees may vary from residence to residence and year to year.

These committees have a number of specific duties to perform as well as acting as intermediaries between students and Warden.

2018 House Committee:

Sisulu House Warden –Mrs Marina Van Zyl, House Senior Student & Academic Rep –Sungeni Karonga, Sub-Wardens - Mmatapa Mothata, Anele Ndimande and Nokwanda Zondi, Food & Entertainment Rep – Buthsa Ngani, Sports Rep – Charmaine Tshabalala, Community Engagement Rep – Luyanda Hadebe, Environmental Rep – Sinazo Mhloli, Secretary & Student Networking Rep – Ayanda Makhwaza and Treasurer & Tuckshop Rep – Siyamthanda Nkwandla.

2017 House Committee:

Subwarden:
  1. Denise Classen
  2. Johanna Mothata
  3. Tembakazi Tuswa
Head Student:

Nokwanda Zondi

Head Hall Student:

Ezam Majokweni

Other:
  1. Lindokuhle Gama - Student Network
  2. Ivainesu Murevesi - Treasurer/Tuckshop
  3. Antonette Motloung - Entertainment/Food
  4. TBA - Sports
  5. Anele Ndimande - Community Engagement
  6. Nasiphi Lamla - Environmental

2016 House Committee:

Subwarden:
  1. Siyasanga Ndlangalavu
  2. Nompilo Ngubane
  3. Sixolisiwe Magula
Head Student:

Tembakazi Tuswa

Other:
  1. Kanya Manyathi - Res Net/Secretary
  2. Amanda Masuku - Treasurer/Tuckshop
  3. Pamela Mangcotywa - Entertainment/Food
  4. Ezam Majokweni - Sports
  5. Hannah Putzier - Community Engagement
  6. Nolwazi Mbatha - Environmental/Secretary

2015 House Committee:

Sub wardens:
  1. Trish Bhunu
  2. Khanyi Mlaba
  3. Sixolisiwe Magula
Head Student:

Aphiwe Ngalo 

Hall Head Student:

Nompilo Ngubane

Other:
  1. Siyasanga Ndlangalavu - Res Net/Portfolio Manager
  2. Zama Mkize - Treasurer/Tuckshop Rep
  3. Kholisa Sintwa - Entertainment/Food Rep
  4. Denise Claasen - Sports Rep
  5. Masana Tshivhase - Community Engagement Rep
  6. Consolata Nsanzubuhoro - Environmental Rep

2014 House Committee:

Sub-wardens:
  1. Cathryn Moodley
  2. Natalie Austin
  3. Robyn McQueen
Head Student:

Khanyi Mlaba

Other:
  1. Tariro Bhunu - Res Net Rep
  2. Bongikhosi Kati - Treasurer/Tuckshop Rep
  3. Nompilo Ngubane - Entertainment/Food Rep
  4. Zekhethelo Duma - Sports Rep
  5. Yolanda Sidlabane - Community Engagement Rep
  6. Tegan Phillips - Environmental Rep

Last Modified: Thu, 14 Dec 2017 10:43:20 SAST