House Commitee

2020 House Committee

Subwardens:

  1. Tsholofelo Manamela
  2. Zikhona Mtwa
  3. Anelisiwe Tamsanqa

Head Student:

Jesica Mohai

Hall SRC:

Titame Mwale

Other:

  1. Chumisa Yona - Academic/Sports
  2. Anesipho Bangela - Community Engagement
  3. Manketso Mangena - Entertainment/Food
  4. Emihle Mkoko - Environmental /Student Network
  5. Pallesa Mthombeni - Transformation/Secretary
  6. Lindi Mngeni - Treasurer/Tuckshop
  7. Sphumelele Ntshangase - Wellness

2019 House Committee

Subwardens:

  1. Amina Asma
  2. Yolanda Mdzeke
  3. Zikhona Mtwa

Head Student:

Anelisiwe Tamsanqa

Other:

  1. Tshiamo Letsholo - Community Engagement
  2. Tsholofelo Manamelo - Entertainment/Food
  3. Hlubelihle Mthimkulu - Environmental/Secretary
  4. Daniele van der Merwe - Sports
  5. Lerato Kubeka - Student Network/Transformation/Academic
  6. Shelsea Buque - Treasurer/Tuckshop

2018 House Committee

Subwardens:

  1. Amina Asma
  2. Masudah Ballim
  3. Yolanda Mdzeke

Head Student:

Siya Msomi

Hall Head Student:

Carol Motha

Other:

  1. Anelisiwe Tamsanqa - Community Engagement/Transformation
  2. Lineo Fumanisa - Entertainment/Food
  3. Zikhone Mtwa - Environmental/Secretary
  4. Tsholofelo Manamela - Sports
  5. Patience Mwale - Student Network
  6. Tamika Achary - Treasurer/Tuckshop

2017 House Committee

Subwardens:

  1. Unathi Mabukane
  2. Nontsi Mdontsane
  3. Lona Pupuma

Head Student:

Kamo Mokasepe

Other:

  1. Unathi Nkhoma - Community Engagement
  2. Masudah Ballim - Entertainment/Food
  3. Bokang Mosaase - Environmental/Secretary
  4. Tshego Ntshabeleng - Sports
  5. Chloe Lezar - Student Network
  6. Tsholo Ramasodi - Treasurer/Tuckshop

2016 House Committee

Subwardens:

  1. Lauren Dixon-Paver
  2. Wadzie Mashoko
  3. Sinekhaya Nazo

Head Student:

Nontsi Mdontsane

Other:

  1. Thozama Ngwenya - Community Engagement
  2. Palesa Mkhize - Entertainment
  3. Nothokozo Maposa - Environmental/Secretary
  4. Lona Pupuma - Resnet
  5. Unathi Mabukane - Sports
  6. Lebogang Matshaba - Treasurer/Tuckshop

2015 House Committee

Subwardens:

  1. Lauren Dixon-Paver
  2. Nonkululeko Sibambato
  3. Buhle Tsotsi

Head Student:

Tendai Mashoko

Other:

  1. Nompumelelo Msweli - Community Engagement
  2. Nobuhle Sibiya - Entertainment/Food
  3. Fungiwe Ntwana - Environmental
  4. Nomvelo Cele - Res Net/Portfolio Manager
  5. Sinekhaya Nazo - Sports
  6. Andiswa Mqadi - Treasurer/Tuckshop Rep

2014 House Committee

Subwardens:

  1. Wezeka Stofile
  2. Khanyisa Majokweni
  3. Runyararo Manamike

Head Student:

Queen Hlebela

Other:

  1. Buhle Tsotsi - Community Engagement
  2. Tuletu - Shidika Nelani - Entertainment/Food
  3. Nonkululeko Sibambato - Environmental
  4. Lauren Dixon-Paver - Res Net
  5. Happyness Raselabe - Sports
  6. Motjatji Glennis Mfopa - Treasurer/Tuckshop

2013 House Committee

Back Row: Ms Natalie Austin (Hall Head Student), Ms Melody Chipuka (Res Net Rep), Ms Wezeka Stofile (Environmental Rep), Ms Siyavuya Makubalo (Sports Rep), Ms Runyararo Manamike (Treasurer & Tuck shop Rep), Ms Queen Hlebela (Community Engagement Rep), Ms Amanda Simango (Entertainment & Food Rep), Ms Moya Vaughan-Williams (Head Student)

Front Row: Ms Khanyisa Majokweni (Subwarden), Ms Katharine Holmes (Subwarden), Mrs Clarris Magadza (Warden), Ms Vimbai Midzi (Subwarden)

2012 House Committee

Front Row from left to right: Ms Katharine Holmes (Sub-Warden), Ms Vimbai Midzi (Sub-Warden), Mrs Clarris Magadza (House Warden), Ms Mary Chidanyika (Sub-Warden), Ms Natalie Austin (Head Student)

Back Row from left to right: Ms Rita Hlaluka (Entertainment/Food Rep), Ms Christina De Gouveia (Sports Rep), Ms Victoria Nyawara (Res Net Rep), Ms Kagontle Barnett (Treasurer/Tuckshop Rep), Ms Lesego Moshikaro (Environmental Rep), Ms Mikhaila Steenkamp (Community Engagement Rep)

2011 House Committee

Front Row from left to right: Ms Natalie Austin (Environmental Rep),  Ms Kagontle Barnett (Co-sports Rep), Ms Refilwe 'Judy' Molepo (Tuckshop Rep), Ms Shannon Stone Kirshner (Warden), Ms Babra Omuhle Sithinta (Community Engagement Rep), Ms Jenny Oglesby (Sports Rep), Ms Sandile Dube (Academic Rep)

Back Row from left to right: Ms Nomkhosi Welile Ncube (Treasurer), Ms Adelaide Hirwe (Sub-Warden), Ms Mulalo Madula (Head Student), Ms Nandipha Fumbata (Sub-Warden), Ms Sarhanna Hassim (Sub-Warden)

Not Featured: Ms Katharine Holmes (Entertainment Rep), Ms Mary Chidanyika (Food & Res Net Rep)

 

Last Modified: Thu, 30 Jan 2020 13:10:34 SAST